VILÁG LEGRÉGEBBI, ISMERT TETOVÁLÓKÉSZLETE

VILÁG LEGRÉGEBBI, ISMERT TETOVÁLÓKÉSZLETE

Tetoválás gyakorlatára, világszerte évezredes bizonyítékok vannak.
Az egyiptomi múmiákon is találtak tetoválást, ahogy a híres jégkorszaki ember, Ötzi maradványain is. Ha már őseink is tetováltak akkor kellett lenni ehhez használt eszközöknek is…

1985-ben egy indián temető feltárása során a kutatók egy sírban több csont és kőeszközt találtak, a Tennessee állambeli Nashville városában. A Radiokarbon (C14) kormeghatározás szerint a csontok legalább 3600 évesek. Első ránézésre csak pulykacsontoknak tűnő maradványok valójában a világ eddigi legrégebbi tetováló eszközei…
Akkori a régészeknek fogalmuk sem volt, hogy mire használták a tárgyakat, ezért a leletet ezért egy dobozban elrakták. Több mint három évtizeddel később a Tennessee állam Régészeti Intézetének két kutatója, Aaron Deter-Wolf és Tanya Peres felnyitotta a porosodó dobozt…

Két kutatónak volt egy elmélete, miszerint a csontok egy ősi indián szentély részei. Az alapos vizsgálat végére viszont teljesen más eredményre jutottak, mégpedig a maréknyi csont egy tetoválókészlet elemei.
Az amerikai őslakosok körében évezredes múltja van a tetoválás gyakorlatának. Az európaiak megjelenésekor szinte minden törzsnek volt saját tetoválás kultúrája mely a felnőtté válási rítuálé egyik eleme volt.

A tetoválások alkalmazása világszerte több évezredes múltra tekint vissza, de kevés az információ arról, hogy milyen eszközökkel végezték az eljárást. Az elmúlt évszázadban számos leletről állították már, hogy azok lehetséges tetoválási eszközök, régészek ezeket elsősorban feltételezések, nem pedig közvetlen tudományos bizonyítékok alapján sorolták be ebbe a tárgytípusba.

Deter-Wolf és munkatársa kísérleti régészeti módszerekkel bizonyították, hogy a csonteszközökön látható nyomok a tetoválás művelete során keletkeztek. A másik fő bizonyítékot a tűszerű csontok hegyén talált anyagmaradványok laboratóriumi vizsgálata igazolta. Az eszközök hegyén vörös okkert találtak, ez az anyag szinte minden történelmi korszakban a tetoválások alapvető festőanyaga volt. Tehát a 3600 éves eszközök a világ legrégebbi, jelenleg ismert tetoválókészletének számítanak.

írta és szerkesztette: Cseke Ibolya

forrás: dailymail.co.uk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *